top of page

Piknik w Skansenie

Szanowni Goście

W imieniu zarządu Fundacji Ocalić od Zapomnienia w szczególny sposób serdecznie witam wszystkich uczestników pikniku z okazji trzeciej rocznicy powstania Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych połączonych z Izbą Pamięci zorganizowanym w niedrzwickim skansenie.

Pragnę przypomnieć, że mottem Skansenu są słowa Św. Jana Pawła II:

,,Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków."

Skansen to magiczny świat tu zatrzymał się czas przynajmniej o jeden wiek tu uruchamiamy naszą wyobraźnię. To tutaj spełniają się nasze marzenia. Maszyny i urządzenia rolnicze oraz przedmioty użytku domowego zachwycają nas swoim niepowtarzalnym pięknem i przenoszą w przeszłość.

Fundacja Ocalić od Zapomnienia powstała 9 maja 2013r. Otwarcie Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych połączonego z Izbą Pamięci poprzedziło przecięcie powrósła sierpem. To wielkie wydarzenie miało miejsce 22 czerwca 2014r. Tak więc pragniemy podczas spotkania świętować już czwartą rocznice istnienia jakże wspaniałego miejsca, jakim jest niedrzwicki skansen – miejsce kultury i dziedzictwa narodowego.

Nasza Fundacja w 2015r. zorganizowała ,,Piknik Ludowy” realizowany był w ramach projektu współfinasowanego z Lubelskich Lokalnych Mikro dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FiO) oraz warsztaty pod nazwą ,,Ginące Zawody” warsztaty bicia oleju oraz garncarstwo.

Co roku Fundacja jest zapraszana na dożynki gminne i powiatowe gdzie upiększamy uroczystości związane z tym pięknym świętem.

W tym roku nasza fundacja nawiązała kontakt ze Stowarzyszeniem Klub Seniora ,,Złota Jesień” prezes pani Emilia Plewik.

Stowarzyszenie zakupiło scenę do imprez oraz namiot 6X12

W dniu 8 czerwca br. odbyła się pierwsza impreza integracyjna przy grillu zorganizowana przez stowarzyszenie klub seniora ,, Złota Jesień” i na pewno nie ostatnia. Kolejna już niebawem – potwierdziła pani prezes Emilia Plewik.

Byłem i widziałem jak pięknie seniorzy bawią się jako pierwsi na zakupionej scenie a młodzież może im tylko pozazdrości humoru.

W okresie maj i czerwiec odwiedza nasz młodzież, ze szkół podstawowych i gimnazjalnych szkoda, że nie uczestniczą wszystkie szkoły z naszej gminy.

Piękny żuraw studzienny z wyciągniętą szyją na wschód zaprasza do zwiedzania dziedzictwa kulturowego.

Dziedzictwo kulturowe nakłada na nas obowiązek dbania i pielęgnowania tego co otrzymaliśmy po przodkach. I tak czynimy.

Św. Jan Paweł II powiedział ,,Twórzcie Kulturę wsi’’. Nasze działania są odpowiedzią na zawołanie wielkiego Patrioty, Człowieka kochającego polską tradycję i kulturę. Zgromadzony sprzęt rolniczy oraz przedmioty użytku codziennego pochodzą większości od darczyńców gminy Niedrzwica Duża. Na chwilę obecną tj. około 570 eksponatów. Dzięki nim rozwijamy się i służymy całemu pokoleniu, począwszy od najmniejszych, do tych, którzy ubogacają swoim doświadczeniem i pamięcią.

Zapraszam na krótką wędrówkę po naszym cudownym skansenie.

Wizyta w Skansenie to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, a przede wszystkim inspirujące spotkanie z rodzimą historią oraz obrzędowością wsi niedrzwickiej z przełomu XIX i XX wieku.

Przy bramie stoi spichlerz kłodnicki pokryty czerwoną tarnowską stuletnią dachówką, natomiast wewnątrz budynku jest odtworzona stara olejarnia na wzór z miejscowości Batorz. Znajdują się tam maszyny: gniotownik, maszyna do folowania, piec z brytfanną, przyrząd do formowania zastępów, prasa do bicia oleju.

Wewnętrzne ściany olejarni zdobią stare wagi oraz kącik wojskowy poświęcony naszym mieszkańcom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Tuż za olejarnią widzimy piękną Kuźnię. Została wyposażona w sprzęt kowalski po naszych wspaniałych kowalach niedrzwickich. Są to: kowadło kowalskie, wiertarki ręczne, sztauchmaschne (sztach) do obręczy na koła, szlifierki, kotlina kowalska, oraz narzędzia do pracy, wykonane przez samych kowali. Wychodząc z kuźni nie sposób jest nie zauważyć stolarni. Jest miejscem, w którym możemy podziwiać sprzęt tj.: tokarka do tralek, warsztat stolarski, krajzega, heble, dłuta, piły, świdry warsztat bednarza (kobylnica), stojak rymarski oraz stojak do klepania kos.

W rogu stolarni znajduje się kącik pszczelarski, miodarka beczkowa, miodarka jedno ramkowa, podkurzaczki , maska ochronna z siatki drucianej a na zewnątrz stoi stary ul Lewickiego, oraz ul warszawski zwykły z pszczołami.

Sercem skansenu jest Izba Pamięci. W samym szczycie izby znajduje się stuletnia korona z Kościoła pw. Św. Bartłomieja. Sięgając wzrokiem niżej widzimy cudowny obraz Praskie Dzieciątko Jezus. Sufit izby zdobi żyrandol w kształcie koła od wozu. Z korony pada blask na kącik poświęcony św. Janowi Pawłowi II.

Idąc dalej mamy przedmioty codziennego użytku między innymi: łóżka, kredensy, szafa dębowa, zlewozmywak, stoły, toaletki, kącik fryzjersko-golarski, maselniczki, magle, balie, beczki , zolnik- tryfus do prania, cebry, niecki, ćwierć, kufry, dzieże, słomianki, kapy, kilimy, pasiaki, poduszki, lampa secesyjna, żyrandole, żelazka na węgiel drzewny, centryfugi, praski do wyciskania sera.

Następnie naszą uwagę kierujemy na sprzęt elektroniczny – gramofony, adaptery, radia telewizory oraz sprzęt muzyczny; pianino, organy miechowe, cytra, cymbałki.

Wielkim odkryciem tego roku jest Izba Tkactwa. Mieści w sobie trzepak do lnu, międlarki, cierlica, międlica, warsztaty tkackie, snowadło, przęślice, kołowrotki, maszyny do szycia.

Po wyjściu z Izby Pamięci kierujemy się pod wiaty, gdzie widzimy sprzęt i maszyny rolnicze - sierp, kosa, grabie, kosiarki konne, żniwiarka, snopowiązałka konna, przetrząsacze do siana, zgrabiarki, kombajn Vistula, cepy, maszyny do młocki targarki, oraz klawiszowe młocarnie , młocarnie szerokomłotne, prasy do słomy, bukownik, kieraty, wialnie, młynki, żarna, śrutowniki, kaszarnia, maszyna do prosa, maszyna do kaszy jęczmiennej, sieczkarnie, rozdrabniacz ,,Bartosz”. pługi, radełka, opielacze, sprężynówki konne, siewniczki ręczne, siewniki konne, sadzarki do ziemniaków konne, dołownik do ziemniaków, kopaczka do ziemniaków, oraz kieraty.

Zmierzając w stronę bramy wyjściowej widzimy wielką dumę naszego skansenu – Garncarstwo. Zgromadzone koła garncarskie i dzbany pozwolą naszej młodzieży uczestniczyć w warsztatach, mających na celu podtrzymanie tradycji ale również poznania alternatywnych form spędzenia czasu wolnego.

W sąsiednim pomieszczeniu jest wiata, w której zgromadzono sprzęt do transportu – wozy żelaźniaki, wóz drabiniasty, wóz na lgi gumowiec, wóz pomostowy, wasągi, sanie towarowe oraz silnik wysoko prężny S-320.

Mamy też sprzęt rolniczy w depozycie jest to: ciągnik ogrodniczy Dzik 2,

oraz ciągnik rolniczy Ursus C-28, który stoi przy siatce. Mamy wielką nadzieję, że znajdą się darczyńcy, którzy przekażą ciągniki na poczet Skansenu.

Nie sposób jest wymienić wszystkich maszyn i urządzeń. Moja wycieczka oczami Państwa wyobraźni się kończy, dlatego zapraszam do osobistego wejścia do naszego małego królestwa tzw. wsi kultury. Obiecuję, że będzie to niezapomniane przeżycie, a niejednej osobie zakręci się łezka powracając do wspomnień, beztroskich lat dzieciństwa i młodości.

Na koniec chciałbym podziękować naszym sponsorom:

SKOK Chmielewskiego www.skokchmielewskiego.pl

Siedziba kasy: ul. Wallenroda 2E

Bank Spółdzielczy w Niedrzwicy Dużej.

Piekarnia Grzegorz Mielnik

Piekarnia ,,Kuchcik”

Piekarnia GS ,,Samopomoc Chłopska”

Urząd Gminy Niedrzwica Duża

Pani Adrianna Baran

Pan Mirosław Kowal

Pan Krysa Krzysztof

Dziękuję za uwagę.

Prezes Fundacji Andrzej Pastusiak


Najnowsze informacje
Wcześniejsze informacje
Archiwum
bottom of page