top of page

Uroczyste otwarcie Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Dzień 22 czerwca 2014 roku pozostanie na długo w pamięci mieszkańców wsi Niedrzwicy Kościelnej i Gminy Niedrzwica Duża. To w tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych przy ul. Krakowskiej 44. Po Mszy świętej z kościoła pw. św. Bartłomieja mieszkańcy wsi i okolic oraz zaproszeni goście przeszli uroczyście do Skansenu. Przez cała drogę grała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedrzwicy Kościelnej. Z wielkim kunsztem poprowadzili uroczystość otwarcia Skansenu pani Izabela Mazurek i Marcin Pastuszak.

Sekretarz Fundacji Janusz Różycki w imieniu zarządu Fundacji powitał wszy

stkich zaproszonych gości przybyłych na uroczystość. Natomiast historię powstania skansenu przedstawił prezes Fundacji Ocalić od Zapomnienia Andrzej Pastusiak. Do ceremoniału przecięcia sierpem powrósła zaplecionego w warkocz z tegorocznego zboża, który symbolizuje otwarcie bramy Skansenu, zostali poproszeni: ks. prałat Jan Kiełbasa, Wójt Gminy Niedrzwica Duża Adam Kuna, Prezes Fundacji Andrzej Pastusiak, Przewodniczący Rady Powiatu Lubelskiego Sławomir Zygo, Członek Zarządu Starostwa Powiatu pan Dariusz Gajo, Kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego Prof. dr. hab. Bogusław Sawicki. Poświęcenia Skansenu dokonał proboszcz parafii ks. Prałat Jan Kiełbasa.

Głos zabrali zaproszeni goście: Ks. proboszcz Jan Kiełbasa, Przewodniczący Rady Powiatu Lubelskiego pan Sławomir Zygo, Wójt Gminy pan Adam Kuna, Członek Zarządu Starostwa Powiatu pan Dariusz Gajo, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Niedrzwicy Kościelnej pani Janina Bogumiła Głąbowa, Kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego Prof. dr. hab. Bogusław Sawicki.

Organizatorzy zadbali również o to by nikt nie był głodny. Można było zjeść grochówkę z przepisu wojskowego i bigos z młodej kapusty. Dużym powodzeniem cieszyły się ogórki kwaszone ze smalcem wiejskiego wyrobu było również ciasto i inne smakołyki oraz napoje chłodzące.

Zarząd Fundacji Ocalić od Zapomnienia składa najserdeczniejsze podziękowania tym osobom, które przyczyniły się do powstania Skansenu i uroczystego jego otwarcia: wszystkim darczyńcom, ponieważ bez ich bezinteresownej pomocy nie było by tak pięknego Skansenu niedrzwickiego - jedynego w tym rodzaju w województwie lubelskim. Dziękujemy serdecznie:

- księdzu prałatowi Janowi Kiełbasie za odprawioną Mszę Świętą w intencjiFundacji Ocali od Zapomnienia, za poświęcenie miejsca skansenu oraz całego jego wyposażenia Szczęść Boże Księże Proboszczu,

- zespołowi śpiewaczemu ,,Krajka” który przy strugach deszczu śpiewał piosenki biesiadne,

- zespołowi muzycznemu ,,SHOWTIME” z Niedrzwicy Kościelnej, który do godzin popołudniowych uświetniał uroczystość otwarcia Skansenu,

- Piekarni GS SCh Niedrzwica Duża,

- Piekarni ,,Mielnik” z Niedrzwicy Dużej,

- Piekarni ,,Kuchcik” z Niedrzwicy Kościelnej,

- Event Studio Kowalewski Breś,

- pani Elżbiecie Kędziora Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej za umożliwienie skorzystania z kuchni w celu przygotowania posiłków,

- panu Władysławowi Boruch właścicielowi ,,Siedlisko Marzanna” za wypożyczenie kuchni polowej,

- panu Marcinowi Pastuszak za załatwienie ławek, namiotów oraz założenie strony internetowej www.skansenniedrzwica.wix.com/skansen,

- pani Agnieszce Rozwałka dyrektor szkoły w Mariance za użyczenie sceny.

Fundacja Ocalić od Zapomnienia zwraca się do wszystkich mieszkańców Gminy, którzy posiadają coś niezwykłego, zabytkowego, niepowtarzalnego w swoim gospodarstwie o kontakt z organizatorami Skansenu tel. 508 099 764.

Ocalmy od zapomnienia, ocalmy od zniszczenia maszyny i urządzenia rolnicze oraz przedmioty użytku codziennego znajdą w Skansenie godne sobie miejsce.


Najnowsze informacje
Wcześniejsze informacje
Archiwum
bottom of page